Cum trec unii de criză: investind în imobiliare!

22 ianuarie 2012 - 21.25
De: 
VICTOR NAFIRU

În urmă cu o lună, prin târg se zvonea că deputatul PD-L Valentin Rusu şi-ar fi cumpărat casă în Lunca Pomostului, la o aruncătură de băţ de casa naşului de cununie, Sorin Frunzăverde. Imobilul îi fusese vândut de un coleg de partid, mai în vârstă decât preşedintele PD-L Reşiţa.

Iniţial, Valentin Rusu a negat informaţia, dar până la urmă a recunoscut, însă doar pe jumătate din ceea ce la început părea doar bârfă: locuinţa aflată peste drum de „Ceasul de la 7 Noiembrie“ şi de noul restaurant CoDaVinci, nu este a lui, ci a tatălui său, care şi-ar fi vândut un apartament în Oţelu Roşu şi, cu banii ce-i mai avea strânşi, şi-a cumpărat casă în Reşiţa. Deputatul ne-a asigurat că locuieşte, împreună cu soţia şi fiica, în apartamentul de 64 de metri pătraţi situat tot în Lunca Pomostului.

Din informaţiile noastre, casa ar fi fost cumpărată cu o sumă ce se învârte în jurul a 100.000 de euro, pe care deputatul nici nu a confirmat-o, şi nici nu a negat-o. O sumă mare pentru vremurile acestea, chiar şi pentru pensia unui părinte de politician aflat la putere. Dacă privim declaraţia de avere a lui Valentin Rusu, cu un modest apartament în Reşiţa, un teren la Zăvoi, în care soţia e titulară, cu două autoturisme, un Daewoo şi un Volkswagen, dar cu nici un leu, euro sau dolar în conturi, ne dăm seama că n-ar fi avut niciodată posibilitatea să cumpere o astfel de locuinţă în care doar întreţinerea costă un sfert din leafa de parlamentar.

Comentarii

E din vanzari anterioare.

Opţiuni de afişare a comentariilor

Alege modalitatea preferată de afişare a comentariilor şi apasă "Salvare opţiuni" pentru a activa modificările propuse.