Donaţie Sălişteanu la Muzeul din Caransebeş

15 noiembrie 2011 - 09.40
De: 
MATEI MIRCIOANE

Picturi de I. SalisteanuDirectorul Muzeului de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş, Adrian Ardeţ, a adus, ieri, de la Bucureşti, o colecţie de 24 de picturi realizate de Ion Sălişteanu, donate muzeului de către soţia pictorului, Melania Sălişteanu.

Adrian Ardet - director MuzeuDonaţia Sălişteanu succede o altă donaţie, pe care doamna Melania Sălişteanu a făcut-o, în luna octombrie a.c., către Muzeul Banatului Montan din Reşiţa. Doamna Sălişteanu a declarat că a făcut aceste donaţii ca semn de preţuire faţă de prietenii maestrului, care a fost legat sentimental de cele două oraşe, Reşiţa şi Caransebeş, de judeţul Caraş-Severin, unde venea adesea, fie în tabere de creaţie, fie cu expoziţii, fie, pur şi simplu, pentru a-şi revedea colegii şi prietenii.

Reamintim că Ion Sălişteanu s-a stins din viaţă anul acesta, în data de 25 mai, la vârsta de 80 de ani. Pictorul Ion Sălişteanu este considerat unul dintre marii artişti români, în cariera sa prodigioasă, de peste 50 de ani, fiind distins cu înalte premii naţionale şi internaţionale, obţinând mari premii şi medalii de aur din partea Uniunii Artiştilor Plastici, Ministerului Culturii, Academiei Române, fiind distins cu Ordinul Naţional „Steaua României”, în grad de ofiţer.

Picturi de I. SalisteanuCele 24 de lucrări realizate de Ion Sălişteanu vor fi expuse într-o sală special amenajată la etajul întâi al muzeului. Vernisajul expoziţiei va avea loc joi, 8 decembrie, la ora 12.