Caransebeşul şi-a încălzit suporterii cu cinci goluri

Viitorul Caransebeş – AS 2017 Slatina-Timiş 5-0 (1-0)

Autor:

Sâmbătă, 17 noiembrie, în etapa a XI-a a Ligii a IV-a, Viitorul Caransebeş a întâlnit pe Stadionul Municipal din Parcul Teiuş pe nou-promovata AS Slatina-Timiş.

Desfăşurată pe un frig pătrunzător, partida a început cu obişnuitele minute de tatonare, în care gazdele au încercat de două ori poarta apărată de M. Birăescu, în minutele 10 şi 13, atunci când Rotea şi Nicola au tras din preajma careului, însă de fiecare dată mingea s-a dus peste transversală. Nicola a fost autorul unei faze mai periculoase în minutul 16, când, de la 12 metri, a trimis la colţul scurt, însă nu a nimerit ţinta.

Gugulanii au deschis scorul în minutul 26, când Nicoară a primit în careu, pe partea dreaptă, şi, cu toate că se afla între P. Isac şi Bunea, a reuşit să înţepe balonul la 10 metri, trimiţând plasat, fără speranţe pentru M. Birăescu.

În replică, în minutul 32, fostul component al Viitorului, Neagu, a trimis un trasor de la 25 de metri, însă mingea a trecut puţin pe lângă poarta caransebeşeană.

În minutul 36, Frenţ, aflat pe aripa dreaptă, i-a trimis lui Nicola în careu, însă şutul acestuia, de la 12 metri, a fost pe direcţia portarului, iar M. Birăescu a reţinut cu uşurinţă.

Ultima fază importantă a primei reprize şi-au trecut-o în cont oaspeţii, în minutul 44 acelaşi Neagu trimiţând un şut puternic la 20 de metri, însă portarul C. Birăescu a fost pe fază şi a apărat.

Băieţii antrenaţi de Ion Bica şi-au mărit avantajul în minutul 48, după o fază în care Rotea a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, înalt, în careu, balonul a ajuns pe dreapta, la Frenţ, acesta a centrat, iar Nicoară a profitat de indecizia apărătorilor adverşi şi a portarului M. Birăescu, trimiţând cu capul, de la 6 metri, în plasă.

În minutul 59, Rotea, aflat pe partea stângă, a centrat în careu, spre Negoescu, însă Panţîr l-a faultat pe atacantul caransebeşean în suprafaţa de pedeapsă, centralul Cristian Chitucea dictând penalty. A transformat Cărăuşu, care a trimis puternic, sub bara transversală, ducând scorul la 3-0.

Gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 72, când Negoescu, aflat pe partea dreaptă, a centrat pe jos, iar Cărăuşu a trimis sec, de la 12 metri, din nou sub transversala porţii apărate de M. Birăescu.

Scorul final a fost stabilit în minutul 86, când Boieriu a scăpat pe partea stângă, s-a debarasat de adversarul direct şi a centrat în gura porţii, iar Nicola a pus latul la 4 metri, fără speranţe pentru M. Birăescu.

Viitorul Caransebeş: C. Birăescu, C. Arnăut, A. Megheleş, Al. Nicola, M. Frenţ (min. 79, A. Marco), L. Rotea (69, F. Boieriu), C. Govoşdeanu, C. Nicoară (54, C. Negoescu), I. Drăgoi, R. Cărăuşu, G. Negrei; rezervă, D. Socaci. Antrenor, Ion Bica.

AS 2017 Slatina-Timiş: M. Birăescu, P. Isac, C. Panţîr, D. Buran, Al. Bunea, A. Neagu (64, V. Bona), M. Belciu, M. Dragomir (46, P. Godian), F. Todor, Z. Isac, I. Aghescu (69, D. Carîmb); rezerve: R. Erimescu, P. Codilă. Antrenor, Adrian Neagu.

A arbitrat la centru Cristian Chitucea, asistat la cele două linii de Claudiu Gogu şi Adelinne Baciu, toţi din Reşiţa.

Observatori: Iosif Kelemen şi Sorin Costachi, ambii din Caransebeş.