Menu

Articol

Două medalii de aur pentru reşiţeanul Felix Simion la CN de Gimnastică al Juniorilor

Felix Simion, pe prima treaptă a podiumului

Sala Polivalentă din Reşiţa a fost timp de două zile gazda Campionatului Naţional Invidual al Juniorilor I şi II, la gimnsatică masculină. 52 dintre cei mai buni gimnaşti la aceste categorii de vârstă s-au întrecut pentru obţinerea titlurilor de campioni, cât şi pentru o clasare cât mai bună în clasamentele finale.

Concurând la categoria Junior II, nivel 3, gimnastul de la CSS Reşiţa, Felix Simion, antrenat de Ioan Balint, s-a clasat pe locul III la individual compus, cu un total de 63,31 p, după campionul Norbert Marcu – CSS Lugoj, şi Andrei Zhuang – CSA Steaua Bucureşti.

Pe aparate, gimnastul reşiţean s-a clasat de două ori pe primul loc, devenind campion naţional la sol – 12,200p şi bară, cu 10,700 p. La sărituri a obţinut medalia de argint, în timp ce la inele şi paralele s-a clasat pe poziţia a III-a.

Dacă nu ar fi ratat la cal, cu siguranţă că i-ar fi revenit titlul de campion naţional la individual compus.

Competiţia de la Reşiţa s-a bucurat de o organizare foarte bună, lucru remarcat şi de conducătorii gimnasticii româneşti prezenţi în Sala Polivalentă.