Gugulanii termină în forță campionatul

Într-un meci fără nicio miză din etapa a VI-a a play-out-ului Ligii a II-a de Fotbal, FC Caransebeș s-a impus categoric în deplasarea pe care a disputat-o în compania echipei Șoimii Pâncota. Așa cum ne-au obișnuit, jucătorii antrenați de Alin Artimon au reușit să înscrie din nou trei goluri, demonstrând că sunt o echipă solidă, care merită să evolueze și anul viitor în eșalonul secund al fotbalului românesc.

Meciul a fost controlat de la început de oaspeți care au deschis scorul în min. 22 prin Roman, printr-un șut la colțul scurt al porții apărate de Cr. Irimia. În minn 30 și 38, Stoica, din lovitură liberă de la 23 de metri, și Roman au ratat posibilitatea desprinderii pe tabela de marcaj. În min.45, gazdele au reușit egalarea prin Gâlcă, care a reluat din trei metri în poarta goală. La următoarea fază, același Roman a acut ocazia să readucă pe FC Caransebeș în avantaj.

Și după pauză cei care au jucat mai bine au fost tot elevii lui Artimon, mai ales că gazdele au rămas în nouă, după falultul făcut de Vladu în postură de ultim apărător. A urmat o lovitură liberă de la 17 metri, iar Roman a făcut ca tabela să arate 1 – 2, după ce a săltat mingea peste zid, făcând inutilă intervenția lui Cr. Irimia. În min. 71 Săulescu a ridicat scorul la 3 - 1, iar în ultimele minute ale meciului, gugulanii au trimis mingea în transversală prin Precup, cel care îl înlocuise pe Roman.

Șoimii Pâncota: Cr. Irimia - Polgar (Monac ’75), Ad. Rusu, R. Lung, Siminic - Issa Thiaw (D. Dan ’84), C. Suciu - Fl. Gâlcă, F. Cuedan, Vladu - Dragalina (cpt.)(D. Mitu ’87)

Antrenor: Ionuţ Popa

FC Caransebeș: Ad. Pascal - Tomozei (Al. Manea ’86), Goşa (cpt.), Cip. Dinu, Birău - Artean, Fl. Pârvu, S. Lupu (H. Popa ’65), Săulescu, A. Roman (Precup ’78) - C. Stoica

Antrenor: Alin Artimon

Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).

În celălalt meci al etapei: FC Bihor Oradea – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1