La Caransebeş, cei mari i-au bătut pe cei mici

Viitorul Caransebeş – CSŞ Caransebeş 5-4 (1-0)

Autor:

Viitorul Caransebeş a întâlnit, pe arena Caromet din Parcul Teiuş, într-un meci de pregătire, o selecţionată U19 a Clubului Sportiv Şcolar din localitate.

Nicoară a deschis în minutul 3, el reluând cu capul o centrare venită de pe partea stângă, de la Nicola.

Seniorii şi-au mărit avantajul în minutul 50, atunci când Stanca a trimis un şut-centrare de pe dreapta, balonul păcălindu-l pe Birăescu, care în acest meci a apărat poarta juniorilor, şi oprindu-se în plasa laterală a porţii. Un minut mai târziu Megheleş l-a văzut bine în careu pe Nicola, i-a pasat, iar acesta a dus scorul la 3-0 cu un şut în dreapta lui Birăescu.

Tinerii au redus din handicap în minutul 60, prin Roşu, care a driblat scurt şi a trimis în poartă pe lângă Suru. Un sfert de oră mai târziu, juniorii au mai marcat o dată prin Dragomir, care a reluat, din careu, centrarea de pe stânga venită de la Madincea.

Bucuria juniorilor a ţinut doar două minute, deoarece Megheleş, aflat pe partea stângă, a trimis un şut de excepţie de la 30 de metri, la colţul lung, mingea oprindu-se în vinclul porţii apărate de Birăescu.

Juniorii s-au apropiat din nou la un gol în minutul 74, când, în urma unei nesincronizări a apărării adverse, Madincea a furat un balon şi, din careu, a trimis în plasa porţii apărate de Suru. Egalarea a venit în minutul 85, atunci când Suciu a prins un şut cu boltă de la 25 de metri, mingea depăşindu-l pe juniorul aflat între buturile porţii echipei mari.

Scorul final a fost stabilit în minutul 87, după ce Stanca a trimis o diagonală de 40 de metri de pe partea dreaptă, iar Nicoară a reluat cu capul, din careu, în plasa porţii lui Birăescu.

Viitorul Caransebeş: Al. Suru, N. Stanca, C. Arnăut, C. Govoşdeanu, A. Cut, C. Epure, I. Drăgoi, A. Megheleş, Al. Nicola, F. Boieriu, C. Nicoară; au mai jucat N. Răduţi şi I. Govoşdeanu. Antrenor, Ion Bica.

„Am jucat azi pe un teren foarte greu, însă, cu toate acestea, am văzut un angajament bun şi multă ambiţie, atât din partea copiilor, cât şi din partea seniorilor mei, care doresc să se afirme şi să prindă un loc în echipă pentru campionat”, a declarat după partidă tehnicianul Viitorului.