Reşiţa s-a impus pe teren propriu în faţa liderului seriei

CSM Şcolar - Şoimii Lipova 2-0 (1-0)

A fost nevoie să treacă 13 etape pentru ca CSM Şcolar Reşiţa să ne arate că locul echipei în liga a III-a de fotbal nu este la mijlocul clasamentului, ci în faţă, să se bată pentru promovare. Astăzi, în Valea Domanului, jucătorii antrenaţi de Leo Doană şi-au depăşit condiţia arătată în această ediţie de campionat, învingând liderul Şoimii Lipova la două goluri diferenţă.

Oaspeţii nu au venit la Reşiţa să se apere, să închidă jocul de dragul rezultatului. Au jucat deschis, au avut câteva ocazii foarte bune, dintre care o bară,prin vârful Trabalka, în min 60, însă intervenţiile, în trei rânduri, ale lui Zimmermann şi imprecizia şuturilor au privat echipa oaspete de cel puţin un gol. Dar, să dăm Cezarului ce e Cezarului. Săulescu, Ene, Staicu şi toţi ceilalţi reşiţeni au jucat foarte bine într-un meci ce ar fi trebuit să fie un derby al seriei a IV-a.

Scorul a fost deschis de Ene, în min 29, care a reluat cu capul o minge centrată de pe dreapta şi recentrată de pe partea stângă în faţa careului mic.

Imediat după pauză, min. 46, Staicu l-a „executat” cu sânge rece pe portar, lobând peste acesta mingea în plasă: CSM Şcolar –Şoimii Lipova 2-0.

Contrar aşteptărilor, ambele echipe au continuat să joace deschis, într-un ritm alert, cu mult peste nivelul ligii a III-a. Ocaziile nu au lipsit la cele două porţi, dar nici cartonaşele galbene, semn că s-a jucat îndârjit până la fluierul final al arbitrului.

CSM Şcolar Reşiţa: Zimmermann-Szijj, Bactăr, Vlădia, Vadasis-Bresneni, Ene, Staicu, Toma-Taciuc, Săulescu. Au mai evoluat după pauză: Prodan, Musteţa şi Mierlici.

Şoimii Lipova: Filip-Savin, Ali Tolmbaye, Burlă,  Filimon-Poiană, Dobrean, Popa, Stoin-Vasinc, Trabalka. Au mai jucat: Buta şi Bercu.