Victorie categorică a Universităţii Reşiţa în faţa studentelor de la Oradea

Fetele de la echipa de handbal Universitatea Reşiţa au obţinut, astăzi, o victorie categorică în faţa Universităţii (CSU) Oradea, o echipă puternică, pretendentă la promovare în Liga Naţională, care înaintea acestei etape se afla pe locul 5, în faţa studentelor reşiţene, cu două puncte mai mult acumulate. Victoria s-a conturat, însă, greu, abia la jumătatea reprizei secunde. În prima parte a jocului, gazdele au atacat eficient, s-au apărat bine, şi, în minutul 10 conduceau cu 6-3. Însă, treptat, oaspetele au refăcut din diferenţă şi prima repriză s-a încheiat cu scorul de 12-11.

Şi repriza a doua a început sub semnul echilibrului, cele două echipe mergând cap la cap până în minutul 38, când tabela înregistra scorul de 16-15. A urmat o serie de 4 goluri ale gazdelor, care s-au desprins la 20-15. Apoi, oaspetele s-au mai apropiat o dată la 2 goluri, în minutul 41 (21-19). În ultimele 8 minute ale partidei, portarul gazdelor a parat câteva aruncări periculoase, jucătoarele de câmp au zburdat din nou, au reuşit o serie de recuperări şi contraatacuri rapide, înscriind de 5 ori, în timp ce au primit un singur gol. Scor final, 26-20.

După această victorie, Universitatea Reşiţa a acumulat 31 de puncte, trecând pe locul 5, în faţa Universităţii Oradea.

Universitatea Reşiţa: Alexandra Popescu, Delia Roman, Andra Ioţa - Alina Cristea (8 goluri), Simina Velenţan (4), Laura Dumitrescu (4), Beatrice Kövari (2), Alexandra Bucur (2), Iulia Bledea (2), Marinela Pricop (1), Denisa Gabriela Ion (1), Adriana Voina, Claudia Baldovin, Gianina Iung.
Antrenor: Cristian Busuioc.

Cela mai bune marcatoare de la Universitatea Oradea au fost, Lena Rudics (5 goluri), Cipriana Petric (3) şi Cristina Abodi (3).