Meci de pregătire la Reşiţa: HC Adrian Petrea-Dinamo 31-34 (VIDEO)

HC Adrian Petrea a fost învinsă astăzi, de Dinamo Bucureşti, într-un meci de pregătire, desfăşurat în Sala Polivalentă din Reşiţa. Adrian Petrea a rulat 17 jucători în teren, pentru a verifica potenţialul acestora într-un meci cu una din candidatele la titlul Ligii Naţionale, Dinamo. Cei mai buni marcatori ai reşiţenilor au fost Ignat, Rohozneanu şi Starchenko, fiecare cu câte 4 goluri înscrise.

Partida a început echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până în minutul 10, când scorul a fost 6-6, apoi, în minutul 11, 7-7. Reşiţenii au preluat conducerea, înscriind în minutul 12 două goluri, 9-7. Meciul a curs în echilibru până în minutul 23, când scorul a fost 14-14, însă, la finalul primei reprize, ca urmare a unor intervenţii foarte bune ale portarilor bucureşteni, Dinamo conducea cu două goluri, scorul fiind de 17-19.

Repriza a doua a început prost pentru reşiţeni, aceştia ratând mai multe ocazii în situaţii de unu la unu cu portarul, astfel că în minutul 44 scorul era de 22-30, iar în minutul 49, scorul era de 23-32. Aceasta a fost cea mai mare diferenţă de scor, pentru că, în ultimele 10 minute, reşiţenii, încurajaţi de galerie şi de aproximativ 200 de suporteri, au înscris de 8 ori, în timp ce Dinamo a mai marcat doar 2 goluri. Scor final: 31-34. De remarcat că portarii reşiţeni au avut prestaţii normale, reuşind să pareze 4-5 şuturi din marginea semicercului, în timp ce portarii lui Dinamo au scos cel puţin 10 aruncări periculoase. Este de aşteptat ca sosirea portarului naţionalei Georgiei, Shota Tevzadze, să întărească defensiva reşiţeană.

HC Adrian Petrea: Drăghici, Sămânţă, Grozăvescu (3 goluri), Ignat (4), Dospinescu (2), Vaidasigan (2), Bahan (2), Rohozneanu (4), Rugaci (2), Trifkovici (2), Stan (2), Lela (1), Starchenko (4), Pârâianu (3), Huta (1), Popovici (1), Steinbach.

Antrenor: Adrian Petrea

Dinamo: Grigoraş. Macaria, Asoltanei (6 goluri), Băluţ (4), Şandru (1), Vancea (3), Diaw (4), Răgoţ (1), Savenko (1), Brankovici (8), Mocanu (3), Răpciugă, Cîmpan (1), Mironescu (2), Gurănescu.

Antrenor: Eleodor Voica

Antrenorul reşiţenilor, Adrian Petrea, s-a declarat mulţumit de joc, în faţa unui adversar puternic (vezi VIDEO):