Reşiţa nu face faţă Viitorului, nici în Cupa României!

Regele neîncoronat al fotbalului românesc a ajuns şi în Valea Domanului. Fără 7 jucători titulari, însă, cu o mână de juniori şi de copii despre care, chiar Hagi a spus la finalul jocului, că vom mai auzi de ei în anii ce vin.

Şi în aceste condiţii, oamenii lui Hagi au început bine meciul din 16-miile Cupei României, deschizând repede scorul. În min. 5, o acţiune pe stânga a constăţenilor, mingea a ajuns la Ene, dintr-o pasă greşită a gazdelor, fiind împinsă în poartă pentru 0-1.

Nici nu au apucat bine reşiţenii să reia partida de la centru, că acelaşi Ene a înscris din nou cu un şut din 8 metri în colţul porţii lui Zimmermann.

În min. 13 avea să se facă 0-3, Măţan şutând din 7 metri în colţul stâng al porţii adverse.

În repriza a doua Vînă a schimbat din nou tabela, 0-4, după ce a reluat cu capul din apropierea porţii apărate de Zimmermann.

La acest scor, oaspeţii au încetat  turaţia motoarelor, permiţând gazdelor să reducă din scor. În minutul 84, Costin a preluat în careul advers o minge centrată de pe stânga şi a şutat sec, la semiînălţime, în colţul din stânga portarului Tordai, 1-4. Cu un minut înainte de sfârşitul meciului, Bloju a fost faultat în careul de 16 m, penaltyul fiind transformat de Liuba. În cele trei minute de prelungiri, susţinuţi şi de public (au fost peste 4000 de spectatori în tribunele din Valea Domanului), reşiţenii au asaltat poarta adversă pentru încă un gol, care nu a mai venit. Scor final, CSM Şcolar Reşiţa-Viitorul Constanţa 2-4, după un meci în care reşiţenii nu au îndrăznit mai mult.

La final, sute de spectatorii i-au blocat calea lui Hagi la ieşirea din stadion pentru a se fotografia alături de acesta.

CSM Şcolar: Zimmermann - Szijj, Bacătr, Dulap, Liuba-Vaştag, Iova, Poiană, Keita, Himcinschi, Negoescu.

Au mai jucat: Costin, Bloju şi Ponoran

FC Viitorul: Tordai - Ghiţă, Horj, De Abojer, Măţan-Vînă, Cioablă, Twumasi-Ciobanu, Căpuşă

Au intrat după pauză: Gavra, Neciu şi Mălăele