Victorie „tremurată” și rezultat pe muchie de cuțit

În Vinerea Patimilor, în faţa a doar două sute şi ceva de spectatori, CSM Şcolar Reşiţa, locul III în clasamentul seriei a IV-a din Liga a III-a de Fotbal,  a întâlnit în Valea Domanului formația de pe ultimul loc, UTA Bătrâna Doamnă II. În debutul partidei, s-a ținut un moment de reculegere pentru cel care a fost maseurul Gigi Rouă. Ca o stranie coincidență, și maseurul echipei oaspete a decedat în aceste zile.

Un meci simplu pentru gazde la prima vedere, dar care în prima repriză  nu a arătat că sunt cu 20 de puncte peste adversari. Echilibrat în prima parte, chiar dacă rosso-nerii au fost mai insistenți, au dominat teritorial și au tras de două periculos la poarta apărată de Mara, de același jucător, Keita. Un șut a trecut jos, pe lângă bară, iar un altul pe lângă vinclu. În replică, oaspeții au îndrăznit mai mult în finalul reprizei și au echilibrat scorul la șuturi la poartă.

Repriza a doua a început în aceeași notă de echilibru doar că, în min. 55, Beloescu a pornit de pe stânga, a intrat în careu și a șutat din unghi. Mara a respins în față la același Beloescu, iar acesta a reluat în plasă cu o scăriță din 6 m. Era 1-0 și se credea că rosso-nerii se vor dezlănțui.

N-a fost să fie așa ci, dimpotrivă, juniorii Bătrânei Doamne II au pus stăpânire pe teren și au dominat copios tot restul meciului. Norocul gazdelor a fost cu Zimmermann care a salvat poarta în trei rânduri.  Scorul a rămas nemodificat, însă reșițenii au tremurat serios pentru cele trei puncte.

Echipe:

CSM Școlar Reșița: Zimmermann - Szijj, Banac, Opriș, Negrei-Poiană, Bloju, Bresneni, Muselin-Beloescu, Keita.

UTA BD II: Mara - Iuga, Dan, Willd, Burlă-Dobrean, Jorja, Lazăr, Toma, Dinculescu-Costin.

După pauză, la gazde au intrat și Costescu, Săndescu, Himcinschi și Negoescu.